Zdravím všetkých fans AS!
V novembri sme boli s kamarátmi, jeden z nich tu má nick klabrdon, na derby vo „večnom meste“. Neskutočný zážitok! Umocnený tým, že AS vyhral 2:1 a najbližší týždeň bolo jasné, kto je pán Ríma. Nám sa však zdalo, že farba „giallorossi“ je v tomto meste dominantná stále. Poďme však pekne po poriadku.
Prileteli sme vo štvrtok v noci na Ciampino, taxík do centra stojí 30 eur. Cez deň je lepšie využiť hromadnú dopravu, čo sme si odskúšali pred odletom. Z hlavnej stanice Termini ide do Ciampina vlak za 1,5 eura, čo je rovnaká suma ako jedna cesta metrom, tam ešte treba nastúpiť na autobus, ktorý vás za pár minút a 1,2 eura dopraví priamo na letisko.
V Ríme sme boli od piatka do utorka, teda skoro päť celých dní. Atmosféra tohto mesta súvisiaca s jeho históriou je priam neopísateľná, to treba zažiť. Ak vám neprekáža chôdza, treba si Rím prejsť pešky. Španielske schody, fontána di Trevi, Pantheon, Campo dei Fiori nie sú od seba ďaleko. Na Forum Romanum a Koloseum si treba vyhradiť aspoň pol dňa. My sme mali to šťastie, že sme bývali rovno pri rieke Tiber, päť minút od Vatikánu a pätnásť minút od Campo dei Fiori.
My sme mali príjemných 18 stupňov Celzia cez deň, bolo tak teplo, že sa dalo sedieť aj na ulici.
Pri našom spoznávaní „večného mesta“ a jeho gastronómie nám veľmi pomohli skúsenosti, ktoré sem kolegovia (sushi, Maritazzi, Tony...) písali už predtým. Navštívili sme viaceré reštaurácie, ktoré tu boli odporúčané. Jednoznačne odporúčame reštauráciu La Carbonara na Campo dei Fiori 23, ktorú založili už v roku 1912. Na tomto námestí je veľa barov, víno sme ochutnávali v Mercato hostaria. Fľaša kvalitného červeného sa dá v bare kúpiť od 20 do 30 eur. Na pivo, ktoré Taliani nevedia variť, je dobrý bar Roma Beer Company, tiež na Campo dei Fiori, kde majú aj nemecké či holandské ležiaky.
Vynikajúca je celá štvrť Trastevere plná barov, my sme jedli v tu odporúčanej reštaurácii Roma Sparita na Piazza Santa Cecilia 24.
Náš nový objav je výborná reštaurácia Papa Rex, ktorá sa nachádza za Vatikánom (ulica Via Aurelia 87). Tam som mal najlepšie špagety alla carbonara v živote.
V centre za cestoviny alebo pizzu zaplatíte od 8 do 12 eur. Odporúčame carbonara, amatriciana, cacio e pepe, bolognese... Predjedlo je od 6 do 9 eur, odporúčané olivy ascolane plnené hovädzím alebo vyprážané guličky suppli plnené ryžou sú naozaj výborné (jedna gulička stojí 2 eurá).
Určite schvaľujeme aj návštevu zmrzlinárne Gelateria Della Palma na ulici Via della Maddalena 19/23 blízko Pantheonu, kde majú 150 druhov zmrzlín!
Raňajky sa dajú úplne v pohode vybaviť toastovým trojuholníkom tramezzino, ktorý dostanete v každom pouličnom bistre, rovnako ako pizzu.
Jednou z hlavných úloh však bolo nájsť fanshopy AS a niečo tam nakúpiť. Nakoniec sme našli štyri, dva z nich sú naozaj na úrovni, dvojposchodové, stretnete v nich minimálne osem usmievavých pracovníkov oblečených v klubových dresoch a hovoriacich po anglicky. V jednom dokonca bolo aj interaktívne múzeum s klubovou históriou, ale bolo to zavreté, lebo ho prerábali.
Aký to rozdiel oproti Laziu! Naďabili sme aj na dva fanshopy tohto klubu. V každom z nich bola jedna predavačka, ktorá sa ani nepohla spoza registračnej pokladnice. Tovar bol len tak nahádzaný na kope a vôbec nie usporiadaný, no a najväčší gól bol, že v tom jednom predávali aj tričká, dresy, šály iných klubov vrátane AS...
Okrem toho sme stretli oveľa viac fans AS. Deň pred zápasom sme sa však u čašníkov v štvrti Trastevere informovali, kam prípadne máme ísť oslavovať alebo smútiť po stretnutí. Dostali sme odpoveď, že v centre je to bezpečné a fanúšikovia prehraného tímu sa v uliciach od hanby príliš neukazujú...
A tak aj bolo, nasledujúce dni nás zastavovali len priaznivci AS s palcom hore!
K samotnému zápasu: je neuveriteľné, koľko ľudí z televíznych štábov sa pri Serie A pohybuje v okolí hracej plochy. Na internete som našiel, že na stretnutí bolo vraj 55-tisíc divákov, no mne sa zdalo, že ak je kapacita 70-tisíc, tak ich muselo byť aspoň o 5-tisíc viac, pretože až na sektory, ktoré oddeľovali oba tábory, bolo plno.
Z tribúny Monte Mario (mali sme lístky v sektore BD) je perfektný výhľad, vôbec to nie je ďaleko.
Pred stretnutím si všetci uctili výročie úmrtia fanúšika Lazia, veľmi silný moment.
Oba tímy dali jeden gól z penalty, takže Radja Nainggolan bol jediný, kto skóroval z hry. Bola to krásna nekompromisná strela spoza pokutového územia z jeho palebnej pozície, no „Ninja“ potvrdil svoje kvality aj v poli, kde vyhral množstvo osobných súbojov.
Prvýkrát v živote som na vlastné oči videl v akcii verdikt nariadený videorozhodcom (VAR) – Lazio totiž dalo gól z dodatočne nariadenej penalty po ruke Manolasa. Okrem tohto momentu a rýchleho neuznaného gólu Immobileho pre ofsajd si však nevypracovalo žiadnu ďalšiu šancu. AS bol väčšinu zápasu lepší a vyhral zaslúžene!