31.kolo ROMA - lácijo

Příspěvků
16
Ahojte, tak ako som sľúbil, keď vytriezvem po tom náročnom víkende, tak tu možno hodím pár riadkov o mojom výlete na derby.

Čiže v piatok ráno, cca 3:00 vyrážame aj s kamošom na viedenské letisko, cieľ je jasný, náš druhý zápas Ríma v živote a zároveň hneď derby.

Tesne po vzlietnutí začíname reprezentovať rodnú hrudu a preto už niekde nad Rakúskom máme v sebe po dve kolá vodiek a stretáme tam kopec sympatických Slovákov, ktorí idú objavovať krásy večného mesta...

Po prílete na letisko a počiatočnom prekvapení, že sme vystúpili na inom letisku ako sme si mysleli sa nakoniec rozkukáme a naberáme smer ubytko, smer Vatikán. Ešte predtým vyzdvihujeme naše RomaPassy (pre niekoho možno zbytočnosť, premňa skvelá a praktická vec... človek nemusí riešiť celý víkend žiadne kupovanie lístkov a iba si tým otvára všetky "dvere" do hromadnej dopravy, navyše má jeden skip the line ticket a zľavy na rôzné atrakcie. Na 72 hodín nás tento pomocník vyšiel na 54 eur, čo premňa nieje vôbec zlá cena.)

Po prvotnom rozkukaní sa vo Vatikáne si ideme popozerať Koloseum a tie hlavné atrakcie v centre, ktoré už tak trocha poznáme, a zastavujeme sa po baroch, kde sa bavíme s miestnymi ľuďmi... Oproti prvej návšteve Ríma cítiť z ľudí taká tá príjemná nervozita, že sa v meste chystá niečo veľké... Preto nás to hypeuje ešte o niečo viac a tešíme sa už na zajtra... Bohužiaľ som pristúpil na dlhočizné státie v rade na údajne "najlepší sendvič na svete", z ktorého polovica skončila v koši a aj napriek tomu mi z neho bolo ešte deň zle... Na jednej strane je to moja chyba, keďže som si dal kombináciu príliš ťažkých surovín, na druhú stranu ten sendvič nebol o nič lepší ako tie foodcourtové sendviče v hocakom obchoďáku, čiže neverte instagramu... Keď už taký milovník jedla ako ja jedlo zahodil, tak je niečo zle...

V sobotu sa mi mierne upravil žalúdok a preto sme mohli pokračovať v našej "rozcvičke" na futbal, ktorá vrcholí cca v čase 16:30, keď prechádzame kontrolami na Olimpicu a nachádzame si svoje miesta... Ešte predtým sme však zastavení stewardmi, ktorí nás odmietajú pustiť cez ulicu kvôli tomu, že zrovna prechádza autobus s hráčmi Nazia... Je veľká škoda, že sme zrovna dopili pivo, predsalen prázdny plasťák neletí tak dobre...
Sadáme si na miesto, ktoré je dosť blízko belasému sektoru a začíname nasávať, tentokrát už atmosféru :D Je hodina a pol do zápasu a na štadióne odhadom 20 000 ludí... V tomto momente väčšinu tých ludí tvorí sektor hostí a tí rozbiehajú fakt kvalitný hukot, na čo ale reaguje aj druhá strana a mne prichádzajú prvé zimomriavky...

Do zápasu sme nakoniec stihli ešte asi 5 kolečiek pív, čo pre nás dvoch ako pre nepivárov bol veľký výkon a aj to umocňuje veľkosť toho zápasu :D Keď sa rozbehla Mai sola mai, tak zimomriavky už boli dosť veľké a aj ja ako človek nehovoriaci taliansky som s hrdosťou blabotal slová podobné tým zo songu... Samozrejme celý sever to mohutným piskotom troch kazil ale aspoň bolo vo vzduchu cítiť oheň a síru... a o tom by derby predsa malo byť...

Pri hymne to bolo podobné a celý nadšení sme už čakali na výkop, ešte s pohľadom na peknú choreografiu na protiľahlej tribúne... Prakticky hneď po začiatku vytasili obe strany celosektorové chórea...A objektívne musím povedať, že už v tomto momente viedol Rím 1:0, keďže to choreo bolo fakt nádherné a prekvapilo ma hlavne to, ako dlho ho oba tábory mali nad hlavami... Začal taký ten pravý "roar" a začal som si trocha všímať aj futbal.

Ten bol prvý polčas vcelku pekný, hlavne keď človek drukuje Rímu, tak bolo vidieť, že taktika De Rossiho dosť valcovala taktiku Tudora a hlavne v tom strede mal Rím prevahu a z toho plynuli aj šance a pološance... Tak nám ten futbal extrémne pred očami letel a my očarení z atmosféry sme ani nevedeli ako a zrazu bola 33.minúta...

Blízkosť sektoru Nazia mne osobne dávala pocit, že ten ich kotel šlape proste organizovanejšie a lepšie, ale ako hovorím, bolo to asi hlavne tým, kde sme sedeli... Ale tak či tak, tá atmosféra bola úžasná a na moje prekvapenie až príliš bezpečná... Samozrejme, že tam lietalo kopec stredných prstov smerom k ich sektoru, samozrejme, že aj odomňa :D Samozrejme, že tam lietalo veľa tých talianských slov, ktoré dokonca aj ja poznám... Ale celkovo sa človek cítil bezpečne...

Keď sa niektorí nedočkavci už brali do bufetu (čo nikdy nepochopím ako môže niekto odísť počasu futbalu), tak prišiel ten moment extázy, kedy som aj ja, ktorý sám seba stále nepovažujem za fanúšika Rímu som dosiahol taký malý orgazmus... Roh Dybalu niekde na 11ku, hlavička Mancia a hoc som poriadne nevidel loptu, podľa toho ako namňa naskočil chlapík, ktorý sedel vedľa mňa a podľa toho aký rev tam nastal, som pochopil... 1:0... Zrazu od nás chcel speaker aby sme mu pomohli vyvolávať meno strelca, ja som ešte stále bol v objatí známych aj neznámych ludí a keď som sa z toho kĺbka dostal, tak som videl v očiach 60tníkov, malých detí aj paničiek, ktoré by som tipoval skôr na úradničky slzy v očiach... A do toho asi 12krát zahučali MANCINI! A jedenkrát MAN - CI - NI!...


Teraz to tu budem musieť ukončiť... Možno to dopíšem keď zase budem mať 10 minút času... DAJE ROMA!
 
Příspěvků
24,048
hezký :ok:
kde jsi měl to jídlo?
ten kotel lazia, to se ti muselo zdát. z telky to byla tragédie (narozdíl od našich) a historicky to tak je
závidim
 
Last edited:
Příspěvků
16
hezký :ok:
kde jsi měl to jídlo?
ten kotel lazia, to se ti muselo zdát. z telky to byla tragédie (narozdíl od našich) a historicky to tak je
závidim
To jedlo som mal v All´antico Vinaio, nejaké sendviče z Florencie, údajne úplná špička. Ja som si vybral kombináciu slanina,syr a med. Pritom med ani len nejedávam a zároveň tá kombinácia bola tak ťažká na žalúdok, že som skoro z celého tripu nemal poriadny gurmánsky zážitok, lebo som stále cítil ťažobu. Kamarát si dal niečo s morčacou šunkou, bolo to lepšie ako moje ale tiež žiaden zázrak, pečivo tvrdé a tá "náplň" dosť mdlá.... A to, že sme na tento podpriemerný zážitok čakali v trištvrte hodinovej kolóne bola už len bodka...

K tomu kotlu, ja som vcelku nový "Ríman", tak by ma fakt zaujímalo či je kotol Ríma lepší ako ten belasý, keďže ozaj som to mal z tohto pohľadu zrejme skreslené...

Je to historicky tak, že Rím má výrazne lepší kotol?
 
Příspěvků
2,429
Seděl jsem nedaleko od lazialu. Musím taky uznat, že byly hodně slyšet, mnohdy víc, než naši.
 
Příspěvků
24,048
Já mám zkušenost zcela opačnou, plus jich je vždycky míň, a to mi přijde, že chodí jen na derby...

Sednvicarna asi nevypada špatně, ale že by mě to zas tak zaujalo... Já jsem jednoduchej člověk, v Římě jim pizza al taglio a když si to nedáš na nějakým vyloženě blbým místě, je to vždycky dobrý...
 
Příspěvků
16
Já mám zkušenost zcela opačnou, plus jich je vždycky míň, a to mi přijde, že chodí jen na derby...

Sednvicarna asi nevypada špatně, ale že by mě to zas tak zaujalo... Já jsem jednoduchej člověk, v Římě jim pizza al taglio a když si to nedáš na nějakým vyloženě blbým místě, je to vždycky dobrý...

Na Slovensku sa niekedy hovorila taká hláška: “Vieš čo majú spoločné Trnaváci a Slovanisti?”
“Obaja chodia iba na Spartak.”

Čiže toto môže byť tento prípad

Sendvičáreň bola hneď po ruke a nechali sme sa oklamať instagramom. Inak som jednoznačný pastamil a mám v Ríme svojich favoritov, ktorí sa ale musia tento rok zaobísť bezomňa :/


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
 
Příspěvků
16
Klidně hod pár linku na restaurace.

Jinak jo, to by mohl být ten případ :D
Tak zamňa, čo sa pasty týka tak v Ríme je špička:

https://www.osteriadafortunata.it/

Okrem tejto reštiky mám veľmi rád ešte aj :


Osobne do Pasta e Vino chodíme na Via di Torre Argentina, je to pár metrov od zástavky busu.

V oboch týchto reštikách si budeš musieť počkať na stôl a budeš musieť zaplatiť asi trocha ako sme zvyknutí, ale keď nebudeš spokojný, tak mi kľudne daj vedieť a ďalšiu rundu platím ja! :D Lebo akože toto sú fakt dobré cestoviny, ktoré paničky priamo pred tebou vyrábajú a držia si tú jednoduchosť, typickú pre ich recepty.

Aj to prostredie je také pravé talianské a človeka to pohltí :)


Inak, vidím, že ty si tu jeden z najaktívnejších uživatelov... Neuvažovali ste alebo neorganizovali ste niekedy nejaké hromadné výlety na zápasy? Lebo vyzeráte ako fakt v pohode parta ludí :)
 
Příspěvků
16
Klidně hod pár linku na restaurace.

Jinak jo, to by mohl být ten případ :D
... ešte k tým cestovinám, kvôli tým sme sa skoro povadili s frajerkou, lebo ona tvrdí, že Pasta e vino je lepšia reštika :D Ale každopádne obidve sú špičkové :D

Keby to tu ešte čítal nejaký pizzamol, čo ja moc niesom, tak zamňa skvelá pizza je toto:


Aj keď tie priestory sú trocha modernejšie ale tá pizza je taká typická a zase velmi jednoduchá, čo ja oceňujem :)
 
Příspěvků
214
Pasta e vino je top! Tam chodime se zenou vzdycky. V kvetnu poletime znova na posledni domaci zapas. Pasta e vino urcite nevynechame 😁🤘
 
Příspěvků
24,048
Tak zamňa, čo sa pasty týka tak v Ríme je špička:

https://www.osteriadafortunata.it/

Okrem tejto reštiky mám veľmi rád ešte aj :


Osobne do Pasta e Vino chodíme na Via di Torre Argentina, je to pár metrov od zástavky busu.

V oboch týchto reštikách si budeš musieť počkať na stôl a budeš musieť zaplatiť asi trocha ako sme zvyknutí, ale keď nebudeš spokojný, tak mi kľudne daj vedieť a ďalšiu rundu platím ja! :D Lebo akože toto sú fakt dobré cestoviny, ktoré paničky priamo pred tebou vyrábajú a držia si tú jednoduchosť, typickú pre ich recepty.

Aj to prostredie je také pravé talianské a človeka to pohltí :)


Inak, vidím, že ty si tu jeden z najaktívnejších uživatelov... Neuvažovali ste alebo neorganizovali ste niekedy nejaké hromadné výlety na zápasy? Lebo vyzeráte ako fakt v pohode parta ludí :)
Obě vypadají dobře, ta první trošku dražší, ta druhá je asi v normě. Dík. Já tam teda už dlouho nebyl, dřív jsem tam jezdil často, pak se mi tak nějak stal život :D

Jinak díky, dřív jsme dělali i srazy, řekl bych, že takové ultras jádro tu bylo klida, danko, 90210, Richie, já (kde je některým z nich konec), k tomu se příležitostně přidali další, Carlo, pasta, scr, largo, nerad bych někoho zapomněl, plus do toho pár mých live kamarádů, co tady taky mají nicky, ale nepíšou. A myslím, že se nám všem stalo totéž: ženy, děti, práce... 😄

Hromadné vejlety jsme nedělali, hodně nás kdysi bylo na té parade v blavě. Ale něco zorganizovat a sejít se i teď, nebránil bych se tomu. Ale objektivně přiznávám, že mimo Prahu se dostanu těžko a nutit lidi jezdit sem taky nechci. Byly i nějaké menší srazy kluků na Slovensku, tusim i na Moravě někdy.
 
Příspěvků
6,454
Je to přesně tak. Čtyřicítce už je blíž než třicítce, s rodinama, dětma, pracema, domácnostma, barákama atd. už to není taková prdel jako před dvanácti, patnácti lety na vyšce. Člověk je rád, že si udělá dvakrát týdně čas na fotbal, a když to není v 9, tak je to relive v 9, kdy už děcka spí. Nebo maximálně poločas s klukem a druhej relive v těch 9. Do Říma se znova dostanu též bůhví kdy, až děcka aspoň trochu odrostou. Tak to holt teď je. Ale svět se mění, nicméně jistoty zůstávají. Fandíme!
 
Příspěvků
16
je to tak. současně kdyby se někdo nachomejtl do prahy, nebráním se tomu se potkat :ok:
Tak ja Rím spravím za 1:10 lietadlom... Prahu za 5,5 autom :D Ale ja som otvorený človek, ktorý má čerstvú 30ku, čiže ešte vás môžem provokovať s takýmito nápadmi :D Som za hocjakú srandu, čiže keď sa niečo vymyslí, budem tam rád prítomný, keď vám teda nebude vadiť, že niesom proste čistokrvný Romanista, aj keď to mesto som si zamiloval najviac zo všetkých, ktoré som kedy navštívil...
 
Příspěvků
24,048
hele klidně zkus bouchnout do stolu a něco zorganizovat :)

obvykle se tohle řešilo v sekci komunity, klidně založ novej topic, tady se to ztratí
 
Příspěvků
2,355
Jestli něco bude buď Praha, Pražáci jinak nikde nevyjedou 😁😂😁 a nebo Slovensko a tam se z Moravy přidám já 🥃🍻😃 jako něco by to chtělo udělat a nebo vás pozvu na Valašsko v Červenci slavím 40 😛
 
Top